How to stream the 2019 Grammys for free

Grammy

Don’t miss music’s biggest night.

You do not want to miss music’s biggest night of the year. The 2019 Grammys will feature live performances Cardi B, Diana Ross, Dolly Parton, and plenty more that you won’t see anywhere else.

Alicia Keys will host the 61st annual Grammy Awards. And she should know a thing or two about Grammys—she’s won 15 of them.

Here’s everything you need to know to watch the Grammys online for free, including the complete list of nominees and performers.

Grammys 2019 performers YouTube

Who are the 2019 Grammys performers?

  • Cardi B: The five-time nominee will perform at the Grammys.
  • Dolly Parton and friends: The country music legend will be performing for the first time since 2001 with Katy Perry, Little Big Town, Maren Morris, and Kacey Musgraves.
  • Camila Cabello: The best pop solo performance and best pop vocal album nominee will be opening the show with J Balvin, Young Thug, Ricky Martin, and Arturo Sandoval.
  • Diana Ross: The Grammy legend will perform a special 75th birthday performance, honoring her musical accomplishments.
  • Other performers: Shawn Mendes, Janelle Monáe, Kacey Musgraves, Post Malone, Red Hot Chili Peppers, H.E.R., Dan + Shay, Miley Cyrus, Brandi Carlile

What time are the Grammys?

The 61st Annual Grammy Awards will air on Sunday, Feb. 10, at 8pm EST.

What channel is the Grammys on?

The Grammys will air on CBS, but if you’ve cut the cord, there are still plenty of ways to watch the Grammys online, as detailed below.

How to watch the Grammys online for free

To watch the 2019 Grammys, you’ll need access to CBS. Luckily, there are a handful of live TV streaming service options that come with a one-week free trial, so you can try out the service before committing. Depending on which service you choose, the availability of CBS in your area might vary. The links below will offer a quick primer on what channels you’ll get with each service, as well as the cost associated (after the free trial) and the devices you can use to stream.

1) CBS All Access

CBS All Access is the network’s answer to Netflix and Hulu. With it, you’ll be able to livestream CBS and the 2019 Grammy Awards. Plus, there are 10,000 episodes of CBS television to binge, including hit shows The Big Bang Theory, Big Brother, and NCIS. You’ll also be able to stream CBS All Access exclusives like Star Trek: Discovery.

TRY CBS ALL ACCESS FOR FREE


2) Hulu with Live TV

watch Grammys 2019 online free on hulu with live tv Hulu

Hulu with Live TV

Hulu with Live TV not only gives you access to on-demand content, but you’ll also be able to stream live TV, including local networks like CBS. Along with access to live TV events like the Grammys’ 2019 award show is the massive library of on-demand movies, classic programs, and of course, original series available exclusively on Hulu. You’ll also get access to almost 60 channels, including Lifetime, ESPN, USA,  and plenty more. (Here’s the complete list of Hulu Live TV channels.)

TRY HULU LIVE TV FOR FREE

READ MORE:


3) FuboTV

If you’re a sports fanatic, FuboTV is a streaming service built just for you. In addition to football, there are packages tailor-made for fans of basketball, international soccer, golf, and even rock climbing. For the rest of the family, there’s a suite of great channels including Food Network, IFC, TBS, Cartoon Network, and more. (Here’s the complete FuboTV channels list.)

TRY FUBOTV FOR FREE


4) PlayStation Vue

Depending on your location, Sony’s PlayStation Vue likely includes CBS, among other local channels. While you don’t need a PlayStation console to use PlayStation Vue streaming service, it certainly wouldn’t hurt. It looks fantastic on a PS4 and lets you jump from gaming to streaming on one device. One subscription lets you stream on up to five devices, all with unlimited cloud DVR storage. (Here are all of PlayStation Vue channels.)

TRY PLAYSTATION VUE FOR FREE


5) YouTube TV

The original destination for videos online has rolled out a streaming package of its own. YouTube TV offers a streaming suite of more than 60 popular cable networks, including local channels. Among them are sports channels including ESPN and FS1, entertainment destinations like FXX and TBS, and even a handful of Spanish language channels like Telemundo and NBC Universo. One YouTube TV subscription lets you add up to six accounts, each with unlimited cloud DVR. (You can find the full list of YouTube TV channels here.)

TRY YOUTUBE TV FOR FREE


6) DirecTV Now

DirecTV Now is the service provider’s answer to online streaming. If you simply must have the most channels, DirecTV Now offers upward of 125 channels in its most expensive package. Of course, its basic $40-a-month Live a Little plan will get you access to CBS, where you can stream the 2019 Grammys. (You can find the full list of DirecTV Now channels here.)

TRY DIRECTV NOW FOR FREE


7) Locast

  • Cost: Free
  • Devices: Most web browsers

If you’re lucky enough to live in New York City, Philadelphia, Chicago, Houston, Denver, Boston, or Dallas, non-profit streaming service Locast will let you stream the 2019 Grammys. The only downside is you’ll be relegated to watching in a web browser, instead of a fancy flat-screen, unless you use Chromecast or a similar device.

TRY LOCAST


2019 Grammy nominations

Record of the Year

Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

  • “I LIKE IT”
    Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
    Invincible, JWhiteDidIt, Craig Kallman & Tainy, producers; Leslie Brathwaite, Kuk Harrell, Evan LaRay & Simone Torres, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer
  • “THE JOKE”
    Brandi Carlile
    Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Tom Elmhirst & Eddie Spear, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer
  • “THIS IS AMERICA”
    Childish Gambino
    Donald Glover & Ludwig Goransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali, Riley Mackin & Shaan Singh, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
  • “GOD’S PLAN”
    Drake
    Boi-1Da, Cardo & Young Exclusive, producers; Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Chris Athens, mastering engineer
  • “SHALLOW”
    Lady Gaga & Bradley Cooper
    Lady Gaga & Benjamin Rice, producers; Brandon Bost & Tom Elmhirst, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer
  • “ALL THE STARS”
    Kendrick Lamar & SZA
    Al Shux & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
  • “ROCKSTAR”
    Post Malone Featuring 21 Savage
    Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell, Lorenzo Cardona, Manny Marroquin & Ethan Stevens, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
  • “THE MIDDLE”
    Zedd, Maren Morris & Grey
    Grey, Monsters & Strangerz & Zedd, producers; Grey, Tom Norris, Ryan Shanahan & Zedd, engineers/mixers; Mike Marsh, mastering engineer

Album of the Year

Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.

  • INVASION OF PRIVACY
    Cardi B
    Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, songwriters; Colin Leonard, mastering engineer
  • BY THE WAY, I FORGIVE YOU
    Brandi Carlile
    Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Dave Cobb & Eddie Spear, engineers/mixers; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer
  • SCORPION
    Drake
    Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters; Chris Athens, mastering engineer
  • H.E.R.
    H.E.R.
    Darhyl “Hey DJ” Camper Jr, David ‘Swagg R’Celious’ Harris, H.E.R., Walter Jones & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
  • BEERBONGS & BENTLEYS
    Post Malone
    Louis Bell & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell & Austin Post, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer
  • DIRTY COMPUTER
    Janelle Monáe
    Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, producers; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, engineers/mixers; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
  • GOLDEN HOUR
    Kacey Musgraves
    Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers
  • BLACK PANTHER: THE ALBUM, MUSIC FROM AND INSPIRED BY
    (Various Artists)
    Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers; Matt Schaeffer, engineer/mixer; Kendrick Duckworth & Mark Spears, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

Song of the Year

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “ALL THE STARS”
    Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
  • “BOO’D UP”
    Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
  • “GOD’S PLAN”
    Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
  • “IN MY BLOOD”
    Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
  • “THE JOKE”
    Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
  • “THE MIDDLE”
    Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
  • “SHALLOW”
    Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
  • “THIS IS AMERICA”
    Donald Glover, Ludwig Goransson & Jeffery Lamar Williams, songwriters (Childish Gambino)

Best New Artist

An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.

  • CHLOE X HALLE
  • LUKE COMBS
  • GRETA VAN FLEET
  • H.E.R.
  • DUA LIPA
  • MARGO PRICE
  • BEBE REXHA
  • JORJA SMITH

POP

Best Pop Solo Performance

For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.

  • “COLORS”
    Beck
  • “HAVANA (LIVE)”
    Camila Cabello
  • “GOD IS A WOMAN”
    Ariana Grande
  • “JOANNE (WHERE DO YOU THINK YOU’RE GOIN’?)”
    Lady Gaga
  • “BETTER NOW”
    Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance

For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.

  • “FALL IN LINE”
    Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
  • “DON’T GO BREAKING MY HEART”
    Backstreet Boys
  • “‘S WONDERFUL”
    Tony Bennett & Diana Krall
  • “SHALLOW”
    Lady Gaga & Bradley Cooper
  • “GIRLS LIKE YOU”
    Maroon 5 Featuring Cardi B
  • “SAY SOMETHING”
    Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
  • “THE MIDDLE”
    Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album

For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.

  • LOVE IS HERE TO STAY
    Tony Bennett & Diana Krall
  • MY WAY
    Willie Nelson
  • NAT “KING” COLE & ME
    Gregory Porter
  • STANDARDS (DELUXE)
    Seal
  • THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC!
    Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.

  • CAMILA
    Camila Cabello
  • MEANING OF LIFE
    Kelly Clarkson
  • SWEETENER
    Ariana Grande
  • SHAWN MENDES
    Shawn Mendes
  • BEAUTIFUL TRAUMA
    P!nk
  • REPUTATION
    Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

Best Dance Recording

For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.

  • “NORTHERN SOUL”
    Above & Beyond Featuring Richard Bedford
    Above & Beyond & Andrew Bayer, producers; Above & Beyond, mixers
  • “ULTIMATUM”
    Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
    Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer
  • “LOSING IT”
    Fisher
    Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Grainger, mixer
  • “ELECTRICITY”
    Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
    Jarami, Alex Metric, Riton & Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer
  • “GHOST VOICES”
    Virtual Self
    Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer

Best Dance/Electronic Album

For vocal or instrumental albums. Albums only.

  • SINGULARITY
    Jon Hopkins
  • WOMAN WORLDWIDE
    Justice
  • TREEHOUSE
    Sofi Tukker
  • OIL OF EVERY PEARL’S UN-INSIDES
    SOPHIE
  • LUNE ROUGE
    TOKiMONSTA

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

Best Contemporary Instrumental Album

For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

  • THE EMANCIPATION PROCRASTINATION
    Christian Scott aTunde Adjuah
  • STEVE GADD BAND
    Steve Gadd Band
  • MODERN LORE
    Julian Lage
  • LAID BLACK
    Marcus Miller
  • PROTOCOL 4
    Simon Phillips

ROCK

Best Rock Performance

For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.

  • “FOUR OUT OF FIVE”
    Arctic Monkeys
  • “WHEN BAD DOES GOOD”
    Chris Cornell
  • “MADE AN AMERICA”
    THE FEVER 333
  • “HIGHWAY TUNE”
    Greta Van Fleet
  • “UNCOMFORTABLE”
    Halestorm

Best Metal Performance

For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.

  • “CONDEMNED TO THE GALLOWS”
    Between The Buried And Me
  • “HONEYCOMB”
    Deafheaven
  • “ELECTRIC MESSIAH”
    High On Fire
  • “BETRAYER”
    Trivium
  • “ON MY TEETH”
    Underoath

Best Rock Song

A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “BLACK SMOKE RISING”
    Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
  • “JUMPSUIT”
    Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
  • “MANTRA”
    Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)
  • “MASSEDUCTION”
    Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
  • “RATS”
    Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album

For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.

  • RAINIER FOG
    Alice In Chains
  • M A N I A
    Fall Out Boy
  • PREQUELLE
    Ghost
  • FROM THE FIRES
    Greta Van Fleet
  • PACIFIC DAYDREAM
    Weezer

ALTERNATIVE

Best Alternative Music Album

Vocal or Instrumental.

  • TRANQUILITY BASE HOTEL + CASINO
    Arctic Monkeys
  • COLORS
    Beck
  • UTOPIA
    Björk
  • AMERICAN UTOPIA
    David Byrne
  • MASSEDUCTION
    St. Vincent

R&B

Best R&B Performance

For new vocal or instrumental R&B recordings.

  • “LONG AS I LIVE”
    Toni Braxton
  • “SUMMER”
    The Carters
  • “Y O Y”
    Lalah Hathaway
  • “BEST PART”
    H.E.R. Featuring Daniel Caesar
  • “FIRST BEGAN”
    PJ Morton

Best Traditional R&B Performance

For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.

  • “BET AIN’T WORTH THE HAND”
    Leon Bridges
  • “DON’T FALL APART ON ME TONIGHT”
    Bettye LaVette
  • “HONEST”
    MAJOR.
  • “HOW DEEP IS YOUR LOVE”
    PJ Morton Featuring Yebba
  • “MADE FOR LOVE”
    Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “BOO’D UP”
    Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
  • “COME THROUGH AND CHILL”
    Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
  • “FEELS LIKE SUMMER”
    Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
  • “FOCUS”
    Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
  • “LONG AS I LIVE”
    Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Best Urban Contemporary Album

For albums containing at least 51% playing time of newly recorded contemporary vocal tracks derivative of R&B.

  • EVERYTHING IS LOVE
    The Carters
  • THE KIDS ARE ALRIGHT
    Chloe x Halle
  • CHRIS DAVE AND THE DRUMHEDZ
    Chris Dave And The Drumhedz
  • WAR & LEISURE
    Miguel
  • VENTRILOQUISM
    Meshell Ndegeocello

Best R&B Album

For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.

  • SEX & CIGARETTES
    Toni Braxton
  • GOOD THING
    Leon Bridges
  • HONESTLY
    Lalah Hathaway
  • H.E.R.
    H.E.R.
  • GUMBO UNPLUGGED (LIVE)
    PJ Morton

RAP

Best Rap Performance

For a Rap performance. Singles or Tracks only.

  • “BE CAREFUL”
    Cardi B
  • “NICE FOR WHAT”
    Drake
  • “KING’S DEAD”
    Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
  • “BUBBLIN”
    Anderson .Paak
  • “SICKO MODE”
    Travis Scott, Drake, (Big Hawk) & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance

For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.

  • “LIKE I DO”
    Christina Aguilera Featuring Goldlink
  • “PRETTY LITTLE FEARS”
    6lack Featuring J. Cole
  • “THIS IS AMERICA”
    Childish Gambino
  • “ALL THE STARS”
    Kendrick Lamar & SZA
  • “ROCKSTAR”
    Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “GOD’S PLAN”
    Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
  • “KING’S DEAD”
    Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Axel Morgan, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
  • “LUCKY YOU”
    R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
  • “SICKO MODE”
    Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, (Big Hawk) & Swae Lee)
  • “WIN”
    K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

Best Rap Album

For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.

  • INVASION OF PRIVACY
    Cardi B
  • SWIMMING
    Mac Miller
  • VICTORY LAP
    Nipsey Hussle
  • DAYTONA
    Pusha T
  • ASTROWORLD
    Travis Scott

COUNTRY

Best Country Solo Performance

For new vocal or instrumental solo country recordings.

  • “WOULDN’T IT BE GREAT?”
    Loretta Lynn
  • “MONA LISAS AND MAD HATTERS”
    Maren Morris
  • “BUTTERFLIES”
    Kacey Musgraves
  • “MILLIONAIRE”
    Chris Stapleton
  • “PARALLEL LINE”
    Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance

For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.

  • “SHOOT ME STRAIGHT”
    Brothers Osborne
  • “TEQUILA”
    Dan + Shay
  • “WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU”
    Little Big Town
  • “DEAR HATE”
    Maren Morris Featuring Vince Gill
  • “MEANT TO BE”
    Bebe Rexha & Florida Georgia Line

Best Country Song

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “BREAK UP IN THE END”
    Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
  • “DEAR HATE”
    Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
  • “I LIVED IT”
    Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
  • “SPACE COWBOY”
    Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)
  • “TEQUILA”
    Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
  • “WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU”
    Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

Best Country Album

For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.

  • UNAPOLOGETICALLY
    Kelsea Ballerini
  • PORT SAINT JOE
    Brothers Osborne
  • GIRL GOING NOWHERE
    Ashley McBryde
  • GOLDEN HOUR
    Kacey Musgraves
  • FROM A ROOM: VOLUME 2
    Chris Stapleton

NEW AGE

Best New Age Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.

  • HIRAETH
    Lisa Gerrard & David Kuckhermann
  • BELOVED
    Snatam Kaur
  • OPIUM MOON
    Opium Moon
  • MOLECULES OF MOTION
    Steve Roach
  • MOKU MALUHIA – PEACEFUL ISLAND
    Jim Kimo West

JAZZ

Best Improvised Jazz Solo

For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.

  • “SOME OF THAT SUNSHINE”
    Regina Carter, soloist
    Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)
  • “DON’T FENCE ME IN”
    John Daversa, soloist
    Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)
  • “WE SEE”
    Fred Hersch, soloists
  • “DE-DAH”
    Brad Mehldau, soloist
    Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)
  • “CADENAS”
    Miguel Zenón, soloist
    Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)

Best Jazz Vocal Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.

  • MY MOOD IS YOU
    Freddy Cole
  • THE QUESTIONS
    Kurt Elling
  • THE SUBJECT TONIGHT IS LOVE
    Kate McGarry, Keith Ganz, Gary Versace
  • IF YOU REALLY WANT
    Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza
  • THE WINDOW
    Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album

For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.

  • DIAMOND CUT
    Tia Fuller
  • LIVE IN EUROPE
    Fred Hersch Trio
  • SEYMOUR READS THE CONSTITUTION!
    Brad Mehldau Trio
  • STILL DREAMING
    Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade
  • EMANON
    The Wayne Shorter Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album

For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.

  • ALL ABOUT THAT BASIE
    The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
  • AMERICAN DREAMERS: VOICES OF HOPE, MUSIC OF FREEDOM
    John Daversa Big Band Featuring DACA Artists
  • PRESENCE
    Orrin Evans And The Captain Black Big Band
  • ALL CAN WORK
    John Hollenbeck Large Ensemble
  • BAREFOOT DANCES AND OTHER VISIONS
    Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album

For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.

  • HEART OF BRAZIL
    Eddie Daniels
  • BACK TO THE SUNSET
    Dafnis Prieto Big Band
  • WEST SIDE STORY REIMAGINED
    Bobby Sanabria Multiverse Big Band
  • CINQUE
    Elio Villafranca
  • YO SOY LA TRADICIÓN
    Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

Best Gospel Performance/Song

This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.

  • “YOU WILL WIN”
    Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters
  • “WON’T HE DO IT”
    Koryn Hawthorne
  • “NEVER ALONE”
    Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters
  • “CYCLES”
    Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds & Will Reagan, songwriters
  • “A GREAT WORK”
    Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.

  • “RECKLESS LOVE”
    Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
  • “YOU SAY”
    Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters
  • “JOY.”
    for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
  • “GRACE GOT YOU”
    MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
  • “KNOWN”
    Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

Best Gospel Album

For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.

  • ONE NATION UNDER GOD
    Jekalyn Carr
  • HIDING PLACE
    Tori Kelly
  • MAKE ROOM
    Jonathan McReynolds
  • THE OTHER SIDE
    The Walls Group
  • A GREAT WORK
    Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Album

For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, or rock recordings.

  • LOOK UP CHILD
    Lauren Daigle
  • HALLELUJAH HERE BELOW
    Elevation Worship
  • LIVING WITH A FIRE
    Jesus Culture
  • SURROUNDED
    Michael W. Smith
  • SURVIVOR: LIVE FROM HARDING PRISON
    Zach Williams

Best Roots Gospel Album

For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.

  • UNEXPECTED
    Jason Crabb
  • CLEAR SKIES
    Ernie Haase & Signature Sound
  • FAVORITES: REVISITED BY REQUEST
    The Isaacs
  • STILL STANDING
    The Martins
  • LOVE LOVE LOVE
    Gordon Mote

LATIN

Best Latin Pop Album

For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.

  • PROMETO
    Pablo Alboran
  • SINCERA
    Claudia Brant
  • MUSAS (UN HOMENAJE AL FOLCLORE LATINOAMERICANO EN MANOS DE LOS MACORINOS), VOL. 2
    Natalia Lafourcade
  • 2:00 AM
    Raquel Sofía
  • VIVES
    Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.

  • CLAROSCURA
    Aterciopelados
  • COASTCITY
    COASTCITY
  • ENCANTO TROPICAL
    Monsieur Periné
  • GOURMET
    Orishas
  • AZTLÁN
    Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.

  • PRIMERO SOY MEXICANA
    Angela Aguilar
  • MITAD Y MITAD
    Calibre 50
  • TOTALMENTE JUAN GABRIEL VOL. II
    Aida Cuevas
  • CRUZANDO BORDERS
    Los Texmaniacs
  • LEYENDAS DE MI PUEBLO
    Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
  • ¡MÉXICO POR SIEMPRE!
    Luis Miguel

Best Tropical Latin Album

For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.

  • PA’ MI GENTE
    Charlie Aponte
  • LEGADO
    Formell Y Los Van Van
  • ORQUESTA AKOKÁN
    Orquesta Akokán
  • PONLE ACTITUD
    Felipe Peláez
  • ANNIVERSARY
    Spanish Harlem Orchestra

AMERICAN ROOTS MUSIC

Best American Roots Performance

For new vocal or instrumental American Roots recordings. This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).

  • “KICK ROCKS”
    Sean Ardoin
  • “SAINT JAMES INFIRMARY BLUES”
    Jon Batiste
  • “THE JOKE”
    Brandi Carlile
  • “ALL ON MY MIND”
    Anderson East
  • “LAST MAN STANDING”
    Willie Nelson

Best American Roots Song

A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “ALL THE TROUBLE”
    Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
  • “BUILD A BRIDGE”
    Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)
  • “THE JOKE”
    Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
  • “KNOCKIN’ ON YOUR SCREEN DOOR”
    Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
  • “SUMMER’S END”
    Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

Best Americana Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.

  • BY THE WAY, I FORGIVE YOU
    Brandi Carlile
  • THINGS HAVE CHANGED
    Bettye LaVette
  • THE TREE OF FORGIVENESS
    John Prine
  • THE LONELY, THE LONESOME & THE GONE
    Lee Ann Womack
  • ONE DROP OF TRUTH
    The Wood Brothers

Best Bluegrass Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.

  • PORTRAITS IN FIDDLES
    Mike Barnett
  • SISTER SADIE II
    Sister Sadie
  • RIVERS AND ROADS
    Special Consensus
  • THE TRAVELIN’ MCCOURYS
    The Travelin’ McCourys
  • NORTH OF DESPAIR
    Wood & Wire

Best Traditional Blues Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.

  • SOMETHING SMELLS FUNKY ‘ROUND HERE
    Elvin Bishop’s Big Fun Trio
  • BENTON COUNTY RELIC
    Cedric Burnside
  • THE BLUES IS ALIVE AND WELL
    Buddy Guy
  • NO MERCY IN THIS LAND
    Ben Harper And Charlie Musselwhite
  • DON’T YOU FEEL MY LEG (THE NAUGHTY BAWDY BLUES OF BLUE LU BARKER)
    Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.

  • PLEASE DON’T BE DEAD
    Fantastic Negrito
  • HERE IN BABYLON
    Teresa James And The Rhythm Tramps
  • CRY NO MORE
    Danielle Nicole
  • OUT OF THE BLUES
    Boz Scaggs
  • VICTOR WAINWRIGHT AND THE TRAIN
    Victor Wainwright And The Train

Best Folk Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.

  • WHISTLE DOWN THE WIND
    Joan Baez
  • BLACK COWBOYS
    Dom Flemons
  • RIFLES & ROSARY BEADS
    Mary Gauthier
  • WEED GARDEN
    Iron & Wine
  • ALL ASHORE
    Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.

  • KREOLE ROCK AND SOUL
    Sean Ardoin
  • SPYBOY
    Cha Wa
  • ALOHA FROM NA HOA
    Na Hoa
  • NO ‘ANE’I
    Kalani Pe’a
  • MEWASINSATIONAL – CREE ROUND DANCE SONGS
    Young Spirit

REGGAE

Best Reggae Album

For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.

  • AS THE WORLD TURNS
    Black Uhuru
  • REGGAE FOREVER
    Etana
  • REBELLION RISES
    Ziggy Marley
  • A MATTER OF TIME
    Protoje
  • 44/876
    Sting & Shaggy

WORLD MUSIC

Best World Music Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental World Music recordings.

  • DERAN
    Bombino
  • FENFO
    Fatoumata Diawara
  • BLACK TIMES
    Seun Kuti & Egypt 80
  • FREEDOM
    Soweto Gospel Choir
  • THE LOST SONGS OF WORLD WAR II
    Yiddish Glory

CHILDREN’S

Best Children’s Album

For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.

  • ALL THE SOUNDS
    Lucy Kalantari & The Jazz Cats
  • BUILDING BLOCKS
    Tim Kubart
  • FALU’S BAZAAR
    Falu
  • GIANTS OF SCIENCE
    The Pop Ups
  • THE NATION OF IMAGINE
    Frank & Deane

SPOKEN WORD

Best Spoken Word Album

(Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • ACCESSORY TO WAR (NEIL DEGRASSE TYSON & AVIS LANG)
    Courtney B. Vance
  • CALYPSO
    David Sedaris
  • CREATIVE QUEST
    Questlove
  • FAITH – A JOURNEY FOR ALL
    Jimmy Carter
  • THE LAST BLACK UNICORN
    Tiffany Haddish

COMEDY

Best Comedy Album

For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

  • ANNIHILATION
    Patton Oswalt
  • EQUANIMITY & THE BIRD REVELATION
    Dave Chappelle
  • NOBLE APE
    Jim Gaffigan
  • STANDUP FOR DRUMMERS
    Fred Armisen
  • TAMBORINE
    Chris Rock

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album

For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.

  • THE BAND’S VISIT
    Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
  • CAROUSEL
    Renée Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)
  • JESUS CHRIST SUPERSTAR LIVE IN CONCERT
    Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Andrew Lloyd Webber & Harvey Mason, Jr., producers (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)
  • MY FAIR LADY
    Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Van Dean, David Lai & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)
  • ONCE ON THIS ISLAND
    Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

Award to the artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album. In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).

  • CALL ME BY YOUR NAME
    (Various Artists)
    Luca Guadagnino, compilation producer; Robin Urdang, music supervisor
  • DEADPOOL 2
    (Various Artists)
    David Leitch & Ryan Reynolds, compilation producers; John Houlihan, music supervisor
  • THE GREATEST SHOWMAN
    Hugh Jackman (& Various Artists)
    Alex Lacamoire, Benj Pasek, Justin Paul & Greg Wells, compilation producers
  • LADY BIRD
    (Various Artists)
    Timothy J. Smith, compilation producer; Michael Hill & Brian Ross, music supervisors
  • STRANGER THINGS
    (Various Artists)
    Matt Duffer, Ross Duffer & Timothy J. Smith, compilation producers; Nora Felder, music supervisor

Best Score Soundtrack For Visual Media

Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.

  • BLACK PANTHER
    Ludwig Göransson, composer
  • BLADE RUNNER 2049
    Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
  • COCO
    Michael Giacchino, composer
  • THE SHAPE OF WATER
    Alexandre Desplat, composer
  • STAR WARS: THE LAST JEDI
    John Williams, composer

Best Song Written For Visual Media

A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “ALL THE STARS”
    Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
    Track from: Black Panther
  • “MYSTERY OF LOVE”
    Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
    Track from: Call Me By Your Name
  • “REMEMBER ME”
    Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
    Track from: Coco
  • “SHALLOW”
    Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
    Track from: A Star Is Born
  • “THIS IS ME”
    Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)
    Track from: The Greatest Showman

COMPOSING/ARRANGING

Best Instrumental Composition

A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.

  • “BLUT UND BODEN (BLOOD AND SOIL)”
    Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)
  • “CHRYSALIS”
    Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)
  • “INFINITY WAR”
    Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)
  • “MINE MISSION”
    John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)
  • “THE SHAPE OF WATER”
    Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “BATMAN THEME (TV)”
    Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)
  • “CHANGE THE WORLD”
    Mark Kibble, arranger (Take 6)
  • “MADRID FINALE”
    John Powell, arranger (John Powell)
  • “THE SHAPE OF WATER”
    Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)
  • “STARS AND STRIPES FOREVER”
    John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

Best Arrangement, Instruments and Vocals

An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • “IT WAS A VERY GOOD YEAR”
    Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)
  • “JOLENE”
    Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)
  • “MONA LISA”
    Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)
  • “NIÑA”
    Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)
  • “SPIDERMAN THEME”
    Mark Kibble, Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

PACKAGE

Best Recording Package

  • BE THE COWBOY
    Mary Banas, art director (Mitski)
  • LOVE YOURSELF: TEAR
    Doohee Lee, art director (BTS)
  • MASSEDUCTION
    Willo Perron, art director (St. Vincent)
  • THE OFFERING
    Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman)
  • WELL KEPT THING
    Adam Moore, art director (Foxhole)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • APPETITE FOR DESTRUCTION (LOCKED N’ LOADED BOX)
    Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses)
  • I’LL BE YOUR GIRL
    Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)
  • PACIFIC NORTHWEST ’73-74′: THE COMPLETE RECORDINGS
    Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead)
  • SQUEEZE BOX: THE COMPLETE WORKS OF “WEIRD AL” YANKOVIC
    Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic)
  • TOO MANY BAD HABITS
    Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)

NOTES

Best Album Notes

  • ALPINE DREAMING: THE HELVETIA RECORDS STORY, 1920-1924
    James P. Leary, album notes writer (Various Artists)
  • 4 BANJO SONGS, 1891-1897: FOUNDATIONAL RECORDINGS OF AMERICA’S ICONIC INSTRUMENT
    Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)
  • THE 1960 TIME SESSIONS
    Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)
  • THE PRODUCT OF OUR SOULS: THE SOUND AND SWAY OF JAMES REESE EUROPE’S SOCIETY ORCHESTRA
    David Gilbert, album notes writer (Various Artists)
  • TROUBLE NO MORE: THE BOOTLEG SERIES VOL. 13 / 1979-1981 (DELUXE EDITION)
    Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)
  • VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS
    David Evans, album notes writer (Various Artists)

HISTORICAL

Best Historical Album

  • ANY OTHER WAY
    Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Jackie Shane)
  • AT THE LOUISIANA HAYRIDE TONIGHT…
    Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
  • BATTLEGROUND KOREA: SONGS AND SOUNDS OF AMERICA’S FORGOTTEN WAR
    Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
  • A RHAPSODY IN BLUE – THE EXTRAORDINARY LIFE OF OSCAR LEVANT
    Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)
  • VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS
    William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL

Best Engineered Album, Non-Classical

An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

  • ALL THE THINGS THAT I DID AND ALL THE THINGS THAT I DIDN’T DO
    Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)
  • COLORS
    Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)
  • EARTHTONES
    Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)
  • HEAD OVER HEELS
    Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)
  • VOICENOTES
    Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

Producer Of The Year, Non-Classical

A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

  • BOI-1DA

 • “Be Careful” (Cardi B) (T)
• “Diplomatic Immunity” (Drake) (S)
• “Friends” (The Carters) (T)
• “God’s Plan” (Drake) (S)
• “Heard About Us” (The Carters) (T)
• “Lucky You” (Eminem Featuring Joyner Lucas) (T)
• “Mob Ties” (Drake) (T)
• “No Limit” (G-Eazy Featuring A$AP Rocky & Cardi B) (S)

  • LARRY KLEIN

• “All These Things” (Thomas Dybdahl) (S)
• “Anthem” (Madeleine Peyroux) (A)
• “The Book Of Longing” (Luciana Souza) (A)
• “Can I Have It All” (Thomas Dybdahl) (S)
• “Junk” (Hailey Tuck) (A)
• “Look At What We’ve Done” (Thomas Dybdahl) (S)
• “Meaning To Tell Ya” (Molly Johnson) (A)

  • LINDA PERRY

• “Harder Better Faster Stronger” (Willa Amai) (S)
• “Served Like A Girl” (Music From And Inspired By The Documentary Film) (Various Artists) (A)
• “28 Days In The Valley” (Dorothy) (A)

  • KANYE WEST

• “Daytona” (Pusha T) (A)
• “Kids See Ghosts” (Kids See Ghosts) (A)
• “K.T.S.E.” (Teyana Taylor) (A)
• “Nasir” (Nas) (A)
• “Ye” (Kanye West) (A)

  • PHARRELL WILLIAMS

• “Apes***” (The Carters) (T)
• “Man Of The Woods” (Justin Timberlake) (A)
• “No One Ever Really Dies” (N.E.R.D) (A)
• “Stir Fry” (Migos) (T)
• “Sweetener” (Ariana Grande) (A)

Best Remixed Recording

A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.

  • “AUDIO (CID REMIX)”
    CID, remixer (LSD)
  • “HOW LONG (EDX’S DUBAI SKYLINE REMIX)”
    Maurizio Colella & Christian Hirt, remixers (Charlie Puth)
  • “ONLY ROAD (COSMIC GATE REMIX)”
    Olaf Diekmann & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)
  • “STARGAZING (KASKADE REMIX)”
    Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)
  • “WALKING AWAY (MURA MASA REMIX)”
    Alex Crossan, remixer (Haim)

PRODUCTION, IMMERSIVE AUDIO

Best Immersive Audio Album

For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).

  • EYE IN THE SKY – 35TH ANNIVERSARY EDITION
    Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)
  • FOLKETONER
    Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)
  • SEVEN WORDS FROM THE CROSS
    Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)
  • SOMMERRO: UJAMAA & THE ICEBERG
    Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)
  • SYMBOL
    Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)

PRODUCTION, CLASSICAL

Best Engineered Album, Classical

An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1
    Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
    Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)
  • LIQUID MELANCHOLY – CLARINET MUSIC OF JAMES M. STEPHENSON
    Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)
  • SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11
    Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)
  • VISIONS AND VARIATIONS
    Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

Producer Of The Year, Classical

A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • BLANTON ALSPAUGH

Arnesen: Infinity – Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei)
• Aspects Of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir)
Gordon, R.: The House Without A Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Gran Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra)
Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus)
Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
Music Of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné)
Paterson: Three Way – A Trio Of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra)
Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)

  • DAVID FROST

Beethoven: Piano Sonatas, Volume 7 (Jonathan Biss)
Mirror In Mirror (Anne Akiko Meyers, Kristjan Järvi & Philharmonia Orchestra)
Mozart: Idomeneo (James Levine, Alan Opie, Matthew Polenzani, Alice Coote, Nadine Sierra, Elza van den Heever, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
Presentiment (Orion Weiss)
Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

  • ELIZABETH OSTROW

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
The Road Home (Joshua Habermann & Santa Fe Desert Chorale)

  • JUDITH SHERMAN

Beethoven Unbound (Llŷr Williams)
Black Manhattan Volume 3 (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)
Bolcom: Piano Music (Various Artists)
Del Tredici: March To Tonality (Mark Peskanov & Various Artists)
Love Comes In At The Eye (Timothy Jones, Stephanie Sant’Ambrogio, Jeffrey Sykes, Anthony Ross, Carol Cook, Beth Rapier & Stephanie Jutt)
Meltzer: Variations On A Summer Day & Piano Quartet (Abigail Fischer, Jayce Ogren & Sequitur)
Mendelssohn: Complete Works For Cello And Piano (Marcy Rosen & Lydia Artymiw)
New Music For Violin And Piano (Julie Rosenfeld & Peter Miyamoto)
Reich: Pulse/Quartet (Colin Currie Group & International Contemporary Ensemble)

  • DIRK SOBOTKA

Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Lippencott: Frontier Symphony (Jeff Lippencott & Ligonier Festival Orchestra)
Mahler: Symphony No. 8 (Thierry Fischer, Mormon Tabernacle Choir & Utah Symphony)
Music Of The Americas (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)

CLASSICAL

Best Orchestral Performance

Award to the Conductor and to the Orchestra.

  • “BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1”
    Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • “NIELSEN: SYMPHONY NO. 3 & SYMPHONY NO. 4”
    Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)
  • “RUGGLES, STUCKY & HARBISON: ORCHESTRAL WORKS”
    David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)
  • “SCHUMANN: SYMPHONIES NOS. 1-4”
    Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
  • “SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11”
    Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.

  • ADAMS: DOCTOR ATOMIC
    John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)
  • BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)
  • LULLY: ALCESTE
    Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)
  • STRAUSS, R.: DER ROSENKAVALIER
    Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
  • VERDI: RIGOLETTO
    Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Best Choral Performance

Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.

  • “CHESNOKOV: TEACH ME THY STATUTES”
    Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)
  • “KASTALSKY: MEMORY ETERNAL”
    Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
  • “MCLOSKEY: ZEALOT CANTICLES”
    Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)
  • “RACHMANINOV: THE BELLS”
    Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)
  • “SEVEN WORDS FROM THE CROSS”
    Matthew Guard, conductor (Skylark)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

  • ANDERSON, LAURIE: LANDFALL
    Laurie Anderson & Kronos Quartet
  • BEETHOVEN, SHOSTAKOVICH & BACH
    The Danish String Quartet
  • BLUEPRINTING
    Aizuri Quartet
  • STRAVINSKY: THE RITE OF SPRING CONCERTO FOR TWO PIANOS
    Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin
  • VISIONS AND VARIATIONS
    A Far Cry

Best Classical Instrumental Solo

Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.

  • “BARTÓK: PIANO CONCERTO NO. 2”
    Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
  • “BIBER: THE MYSTERY SONATAS”
    Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)
  • “BRUCH: SCOTTISH FANTASY, OP. 46; VIOLIN CONCERTO NO. 1 IN G MINOR, OP. 26”
    Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)
  • “GLASS: THREE PIECES IN THE SHAPE OF A SQUARE”
    Craig Morris
  • “KERNIS: VIOLIN CONCERTO”
    James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album

Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.

  • ARC
    Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)
  • THE HANDEL ALBUM
    Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble
  • MIRAGES
    Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)
  • SCHUBERT: WINTERREISE
    Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist
  • SONGS OF ORPHEUS – MONTEVERDI, CACCINI, D’INDIA & LANDI
    Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

Best Classical Compendium

Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.

  • FUCHS: PIANO CONCERTO ‘SPIRITUALIST’; POEMS OF LIFE; GLACIER; RUSH
    JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer
  • GOLD
    The King’s Singers; Nigel Short, producer
  • THE JOHN ADAMS EDITION
    Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer
  • JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
    Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer
  • VAUGHAN WILLIAMS: PIANO CONCERTO; OBOE CONCERTO; SERENADE TO MUSIC; FLOS CAMPI
    Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Best Contemporary Classical Composition

A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.

  • BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edward Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • DU YUN: AIR GLOW
    Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)
  • HEGGIE: GREAT SCOTT
    Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
  • KERNIS: VIOLIN CONCERTO
    Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
  • MAZZOLI: VESPERS FOR VIOLIN
    Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

MUSIC VIDEO/FILM

Best Music Video

Award to the artist, video director, and video producer.

  • “APES***”
    The Carters
    Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers
  • “THIS IS AMERICA”
    Childish Gambino
    Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers
  • “I’M NOT RACIST”
    Joyner Lucas
    Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer
  • “PYNK”
    Janelle Monáe
    Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers
  • “MUMBO JUMBO”
    Tierra Whack
    Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

Best Music Film

For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.

  • LIFE IN 12 BARS
    Eric Clapton
    Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers
  • WHITNEY
    (Whitney Houston)
    Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers
  • QUINCY
    Quincy Jones
    Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer
  • ITZHAK
    Itzhak Perlman
    Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer
  • THE KING
    (Elvis Presley)
    Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers

The Daily Dot may receive a payment in connection with purchases of products or services featured in this article. Click here to learn more.

Jaime Carrillo

Jaime Carrillo

Jaime Carillo is a writer for Pure Nintendo and a plucky YouTube cook. He specializes in writing about console gaming and kitchen gadgets. It comes naturally, considering he's either wielding a massive cleaver or Switch Pro controller at any given point. When he's not cruising through a drive-thru at 2am, he's baking shokupan or whipping up a big pot of Japanese curry. He enjoys retro gaming, geopolitics, and Vic Berger videos.